Pisanie prac - bibliografia
Jest ona przeznaczona do stosowania przez autorów i redaktorów przypisów bibliograficznych w celu włączenia ich do bibliografii oraz przy formułowaniu powołań w tekście odpowiadającym pozycjom tej bibliografii. Uwzględniono w niej przypisy dotyczące materiałów publikowanych w formie druku, jak i innej (np. dokumenty dźwiękowe, mikroformy). Normy tej nie stosuje się przy sporządzaniu pełnych opisów bibliograficznych wymaganych przez bibliotekarzy, bibliografów, opracowujących bibliografie rejestracyjne i analityczne. Nie stosuje się jej także przy sporządzaniu przypisów dotyczących rękopisów i innych materiałów niepublikowanych
Bibliografia - uporządkowany wg określonych kryteriów spis dokumentów
(książek, czasopism, artykułów i innych) z najważniejszymi danymi o każdej pozycji (autor, tytuł, miejsce i rok wydania, itp.), spełniający określoną rolę.
Literatura - ogół prac pisemnych z zakresu danej nauki, specjalności, dotyczących jednego zagadnienia, tematu, jednej dziedziny.
Piśmiennictwo - ogół pisanych dzieł, utworów; literatura.
Bibliografia załącznikowa (literatura przedmiotu) - wykaz dokumentów cytowanych i/lub wykorzystanych przez autora dzieła bądź tylko związanych
z tematem.Bibliografię zestawia się dla ukazania warsztatu naukowego wykonanej pracy.
Przypisy, to krótkie objaśnienia do wyrazów, zwrotów lub fragmentu tekstu. Mają zawsze charakter informacyjny. Wskazują źródło pochodzenia określonych danych i poglądów, wyjaśniają dodatkowo pewne fragmenty tekstu, wskazują na złożoność problematyki lub odmienne sądy w tym zakresie.
Rozróżniamy przypisy:
> rzeczowe - objaśniają i komentują fragmenty tekstu, ułatwiają jego zrozumienie. Przypisy takie bywają niekiedy bardzo rozbudowane.
> słownikowe - podają znaczenie terminów lub zwrotów obcojęzycznych, np.:
Abstrakt - streszczenie dokumentu.
> bibliograficzne - wskazują wykorzystane źródła i opracowania, czyli informują o związkach tekstu głównego z innymi tekstami (zawierają opisy dokumentów, z których pochodzą cytaty lub informacje zawarte w tekście), np.:
Czachowska J., Loth R.: Bibliografia i biblioteka w pracy polonisty. Wrocław: Ossolineum, 1977, s. 135.
|